Masz pytania? zadzwoń

+48 570 420 038

Producenci
Sonda
Z jakiego poziomu kompresji korzystasz?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Pończochy do porodu? TAK!
Pończochy do porodu? TAK!

   Coraz częściej słyszymy, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży i do porodu. To ma sens! Żyły kobiety w ciąży muszą sprostać dodatkowym zdaniom. Podczas ciąży masa ciała ciężarnej zwiększa się średnio o 10-12 kilogramów. Zwiększa się nacisk na żyły miednicy i kończyn dolnych. Aby odżywanie i dostarczanie tlenu do płodu było wystarczające, ilość krążącej krwi zwiększa się o 20% a co za tym idzie? Zwiększona i intensywniejsza praca układu żylnego. Progesteron, wydzielany w nadmiarze podczas ciąży, ma wpływa na tkankę łączną, co umożliwia rozciąganie się macicy, ale ma też zgubny wpływ na sprężystość i rozciągliwość naczyń żylnych. Rozszerzenie się żył i ich obciążenie zwiększa. Zwiększa się też ryzyko uszkodzenia zastawek żylnych lub ich niedomykania.

Dolegliwości w ciąży:

   Najczęstszą dolegliwością w ciąży, są ciężkie nogi, zwłaszcza po całym dniu. U co trzeciej kobiety pierwsze żylaki pojawiają się właśnie w ciąży. I, co niektórych zaskakuje, największe zmiany w wyglądzie żył są w pierwszym trymestrze, a potem tuż przed porodem. O żyły należy szczególnie zadbać od samego początku ciąży.

   W czasie ciąży wzrasta też ryzyko zakrzepicy. A to jest stan mogący nawet zagrażać życiu. Krew w czasie ciąży wyraźnie szybciej krzepnie. To naturalna ochrona organizmu przed wykrwawieniem się podczas porodu. Kobiety w ciąży 10-krotnie częściej zapadają na zakrzepicę. Aż 40% zakrzepic powstaje w pierwszym trymestrze ciąży. Poród przez cesarskie cięcie zwiększa to ryzyko 5-rotnie.

   To wystarczające, poważne powody, by zrobić wszystko, by pomóc żyłom i chronić się przed tak groźnymi konsekwencjami.

Profilaktyka:

   Najlepszą profilaktyką, akceptowaną przez kobiety ciężarne, są wyroby pończosznicze o stopniowalnym ucisku. W odróżnieniu do leków, nie obciążają one organizmu matki ani dziecka, nie mają działań ubocznych. Działają też przyczynowo. Medycznie dobrany ucisk w wyrobach zmniejsza się od kostki w górę. Dzięki zmiennemu uciskowi, żyły zostają zwężone, co skutecznie wspomaga działanie systemu zastawek wewnątrz żył. Powrót krwi żylnej z nóg do serca zostaje przyspieszony, dzięki czemu obieg krwi w nodze odczuwalnie się polepsza. Ryzyko powstania żylaków czy zakrzepów zostaje w ten sposób wyrażenie zmniejszone albo całkowicie wyeliminowane.

Jak dobrać produkt?

   Jeśli jesteś na początku ciąży wybierz specjalne rajstopy dla ciężarnych. Wygodna konstrukcja części majtkowej z półokrągłym bezszwowym klinem pozwala podtrzymać brzuch ciężarnej. Dodatkowo regulowany pasek w talii pozwala dopasowywać tę część do powiększania się obwodów. Do wyboru są także pończochy lub wygodne podkolanówki.

   Jeśli zdecydowałaś się na wspomaganie pracy żył dopiero pod sam koniec ciąży, proponujemy zrezygnować z wyboru rajstop. Polecamy pończochy. Można je mieć je na nogach także podczas porodu. Podczas porodu wzrasta ryzyko zakrzepicy. Stopniowalny ucisk na żył nóg przyczynia się to do lepszego przepływu krwi i zapobiega zastojom krwi w naczyniach, co zmniejsza` ryzyko tworzenia się zakrzepów. Zapobiega też rozciąganiu ścian naczyń żylnych i ich pękaniu podczas porodu, co jest doskonałą profilaktyką pojawienia się rozszerzeń żylnych i żylaków w okresie poporodowym.

   Pończochy uciskowe wybrane do porodu będą służyć po urodzeniu dziecka, zwłaszcza, że nogi wyglądają w nich świetnie. Dostępne są w różnych kolorach i różnymi wykończeniami samonośnymi. Można wybrać wersję z odkrytymi palcami (na czas upalnych dni) lub z pełną stopą.

Jak dobrać klasę ucisku?

   Wyroby kompresyjne dostępne są w różnych klasach ucisku. Jeśli nie miałaś żadnych zmian przed ciążą, nie występują w Twoje rodzinie obciążenia chorobami żył, wystarczy dobór wyrobów w 1. klasie ucisku. Jeśli Twoje żyły pracowały nieprawidłowo już przed ciążą, potrzebne są produkty w 2. lub 3. klasie ucisku. 4. klasa ucisku zarezerwowana jest dla kobiet z bardzo poważnymi problemami, głównie ze strony układu limfatycznego.

   Warto dobór odpowiedniej klasy ucisku skonsultować z flebologiem, który sprawdzi stan żył w badaniu USG-Doppler. U kobiet w wieku rozrodczym rzadko występują przeciwwskazania do stosowania nawet najwyższych klas ucisku, ale jeśli masz tylko cień wątpliwości, poradź się swojego lekarza.

Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę:

- niweluje uczucie ciężkości nóg wzrastającym co miesiąc w ciąży,
- zmniejsza obrzęki kończyn dolnych,
- normalizuje przepływ krwi żylnej,
- pobudza krążenia krwi w miednicy małej,
- zapobiega zastojom krwi żylnej,
- zapobieganie rozciągnięciu ścian naczyń kończyn dolnych u kobiety w czasie porodu,
- zmniejsza ryzyko powstania pajączków, popularnie nazywanych „pękaniem” naczyń,
- zmniejsza ryzyko powstania zakrzepicy.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl