Masz pytania? zadzwoń

+48 570 420 038

Producenci
Sonda
Z jakiego poziomu kompresji korzystasz?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kierowca a żylaki i zakrzepica
Kierowca a żylaki i zakrzepica

Długa jazda samochodem a zakrzepica.

   Po wakacjach zostały nam już wspomnienia. Jedni z nas wybierali góry, inni morze, niejednokrotnie te bardziej odległe plaże pięknej Chorwacji. Niezależnie od miejsca docelowego zawsze towarzyszyła nam podróż.
Wielu z nas zamiast samolotu wybiera transport samochodowy, jedno i drugie wiąże się ze spędzeniem większej, bądź mniejszej ilości godzin w pozycji siedzącej. Pozycja ta, zwłaszcza ze zgiętymi nogami, znacznie utrudnia powrót krwi do serca. Zgięte, podkulone nogi stanowią zaporę dla przepływu krwi. Krew nie mogąc pokonać przeszkody zalega w dolnych partiach ciała. Powoduje to zwiększenie ciśnienia w obrębie naczyń żylnych, czyli generuje nadciśnienie żylne - które przyczynia się do powstawania żylaków, obrzęków i w najgorszym przypadku (ale niestety częstym) - zakrzepicy. Często dotarcie w wymarzone miejsca wiąże się z pokonywaniem dużych odległości i długotrwałym przebywaniem w samochodzie. Czasem jedziemy 2-3h a w innych przypadkach 12-14h. Każdemu z nas należy się wypoczynek, ale aby przebiegał on w spokoju musimy pamiętać o naszych żyłach, zwłaszcza, jeżeli występują u nas problemy naczyniowe.

   Co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia?
- warto rozważyć stosowanie profesjonalnych, odpowiednio dobranych wyrobów uciskowych.
- podczas jazdy starajmy się, aby nasze stopy były oparte o podłoże. W miarę możliwości utrzymujmy nasze nogi/stopy w ruchu. Wykonujmy ćwiczenia polegające na zginaniu stopy raz w stronę podeszwową raz grzbietową.
- pamiętajmy o piciu płynów, najlepsza jest zwykła woda.
- starajmy się robić przerwy, podczas nich nie siadajmy za stolikiem, tylko spacerujmy. Taki spacer powinien trwać około 10 min co około 2 godziny jazdy, spacerujmy w zacienionym miejscu.
- jeżeli podróżujemy, jako pasażer unikajmy alkoholu, jego picie powoduje odwodnienie oraz zwiększa zaleganie krwi.
- na trasę ubierajmy tylko wygodną i komfortową odzież, zakładajmy wygodne buty i skarpetki (dobrym pomysłem jest zdjęcie obuwia podczas jazdy)
- jeżeli problemy naczyniowe są u nas zaawansowane, przed podróżą powinniśmy skontaktować się z naszym flebologiem. Lekarz może zalecić nam leki zmniejszające ryzyko zakrzepicy
- możemy zaopatrzyć się w przyrządy do masażu stóp lub poprostu małą piłkę np. tenisową i rolować stopę, opieranie stopy i przesuwanie po niej zdecydowanie poprawi przepływ krwi.

   Pomocne poza spacerem są pięcio minutowe serie ćwiczeń, które powinny składać się z kliku czynności:
1) 20 zgięć podeszwowych i grzbietowych (czyli kierować palce naszych stóp maksymalnie w górę i w dół)
2) 10 okrężnych ruchów stopami w prawo i 10 w lewo.
3) Kolejna czynnością jest wykonanie 10 maksymalnych napięć naszych ud i łydek.
4) ćwiczenia powinniśmy zakończyć dość silnym masowaniem naszych stóp, łydek i ud (zwłaszcza po stronie wewnętrznej). Masowanie powinno polegać na ściskaniu i ugniataniu.

   Taka profilaktyka powinna sprawić, że podróż nie spowoduje pogorszenia stanu żył i zabezpieczy nas przez zakrzepicą. Cieszmy się wakacjami i podróżami, ale zróbmy wszystko, aby ich wspomnienie wiązało się jedynie ze szczęściem i błogością

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl