Masz pytania? zadzwoń

+48 570 420 038

Producenci
Sonda
Z jakiego poziomu kompresji korzystasz?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak prać pończochy uciskowe?
Jak prać pończochy uciskowe?

Pończochy przeciwżylakowe to świetna, wielokrotnie przetestowana metoda walki z żylakami i negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jakie mogą one wywołać. Jak utrzymać ten rodzaj bielizny w czystości? Na szczęście nie jest to zbyt trudne. 

Czym wyróżniają się pończochy przeciwżylakowe?

Jest to odzież, która wykazuje szereg potwierdzonych właściwości w zakresie usprawniania przepływu krwi w naszym organizmie. Właśnie dzięki temu może ona z powodzeniem zmniejszać szansę na wystąpienie żylaków. Udowodniono też, że często wykorzystuje się ją, by zahamować rozwój choroby, która już zdążyła wystąpić.

Model działania opiera się na kompresji, która często mieści się między wartościami 10 a 22 mmHg, jednak w zależności od renomy producenta, może mieć ona jeszcze wyższy parametr. W gronie produktów kompresyjnych prym wiodą pończochy uciskowe, jednak na rynku są też obecne skarpety kompresyjne oraz bielizna tego typu.

Przed zakupem warto sprawdzić nie tylko renomę producenta, ale i skład. Dużą rolę odgrywają jony srebra. Ich dobroczynne działanie pomaga pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów. Potrafią też usuwać nieprzyjemny zapach, co szczególnie docenią osoby aktywne fizycznie. 

W ich składzie często znajduje się nylon oraz elastan. Zastosowanie tych tworzyw jest kluczowe ze względu na specjalne szwy kompresyjne, które zapewniają lepszy krwiobieg w naszym ciele. Często można spotkać też odzież, która wykazuje właściwości antyalergiczne. 

Ważną rolę odgrywa też niemiecki certyfikat RAL-GZ387/1, który bardzo precyzyjnie określa, czy odzież wykazuje działanie kompresyjne. Jeśli interesujący nas produkt spełnia tę normę, to oznacza to, że jego działanie zostało dowiedzione w serii testów. Jest to jeden z wyróżników odzieży uciskowej z najwyższej półki. 

Pranie rajstop w pralce - co trzeba wiedzieć?

Pończochy kompresyjne mają wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych, jednak aby w pełni cieszyć się z ich korzystnego wpływu na zdrowie, trzeba nauczyć się umiejętnie dbać o czystość tej odzieży. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, różnic między praniem tradycyjnej bielizny jest dużo i… mało jednocześnie. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego pończochom uciskowym i trosce o nie warto poświęcać dużo czasu. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. O ile jest to produkt, który sam w sobie jest wytrzymały, o tyle splot włókien, który wywołuje dobroczynny efekt kompresji, wymaga już nieco więcej uwagi. 

Jeśli uda nam się długo utrzymać splot w dobrej kondycji, to jest bardzo duża szansa na to, że raz zakupiony produkt będzie nam służył przez długi czas. Kwestia higieny - mimomimo że bardzo ważna - to w przypadku tej odzieży schodzi na nieco dalszy plan za sprawą cząstek srebra, które naturalnie pomagają usuwać drobnoustroje, a także niwelują brzydki zapach.

Jak prać pończochy przeciwżylakowe?

Rekomendowanym, choć niestety czasochłonnym sposobem jest pranie ręczne. Niezbędne informacje o temperaturze znajdziemy oczywiście na opakowaniu, jednak bardzo często przyjmuje się, że woda powinna mieć maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza.

Zaleca się stosowanie delikatnych środków piorących. Można rozważyć na przykład specjalistyczne proszki do prania lub szare mydło. Pończochy przeciwżylakowe pierzemy w zależności od potrzeb, jednak trzeba pamiętać o tym, że zbyt częste namaczanie ich dużą ilością wody może wpłynąć na ich żywotność.

Bardzo ważną rzeczą, którą warto sobie zapamiętać, jest to, by już upranej pończochy nie wykręcać. Może to naruszyć splot, w wyniku czego przestanie on wykazywać swoje dobroczynne właściwości w walce z żylakami. Zamiast wykręcania, postawmy raczej na stopniowe odsączanie wody, od dołu do góry.  

Tak samo, jak należy unikać zbyt dużej temperatury podczas prania, tak samo nie wolno suszyć pończoch uciskowych w zbyt wysokiej temperaturze. Rozgrzany do gorąca kaloryfer czy przyspieszony program suszenia w suszarce na pewno nie wyjdzie im na dobre. 

Raczej trzeba nastawić się na to, że jest to proces, które może trochę potrwać. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia włókna splotu, można rozłożyć je w pozycji pionowej na przykład na domowej suszarce, starając się nie naciągać ich przy tym na przykład klamerkami. 

Pranie rajstop a żywotność pończoch kompresyjnych

Trudno jednoznacznie oszacować czas, w którym będą utrzymywały się dobroczynne efekty działania kompresji. Zależy to od wielu zmiennych, pośród których najważniejszą jest jakość zakupionego produktu. Dobre pończochy znajdziemy na przykład w sklepie nazylaki.pl.  

Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na pozbycie się żylaków lub zahamowanie ich rozwoju, nie warto oszczędzać i lepiej od razu rozpocząć od zakupu odzieży od renomowanych, sprawdzonych producentów. Niektóre tanie pończochy tylko „udają” prawidłowy efekt kompresji.

Te z wyższej półki zostały sprawdzone w praktyce, a ich dobroczynne właściwości docenili między innymi sportowcy. Można wyjść z założenia, że jeśli odzież kompresyjna znalazła uznanie właśnie w oczach osób aktywnych fizycznie, to jest to produkt, który na pewno warto wziąć pod uwagę.

Wysoka jakościowo odzież przeciwżylakowa, o którą będziemy odpowiednio dbać, bez trudu powinna zachować swoje dobroczynne właściwości przez pół roku, czasem nawet przez nieco dłuższy czas. Zamienniki czy produkty typu „no-name” nawet gdy wykazują nieduże działanie uciskowe, to źle znoszą pranie, w wyniku czego mogą utracić swoje właściwości nawet po jednym praniu.  W przypadku zakupu tej odzieży doskonale sprawdza się stare przysłowie: skąpy traci dwa razy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl