Masz pytania? zadzwoń

+48 570 420 038

Producenci
Sonda
Z jakiego poziomu kompresji korzystasz?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Skarpety czy opaski kompresyjne? Co lepiej sprawdzi się u sportowca?
Skarpety czy opaski kompresyjne? Co lepiej sprawdzi się u sportowca?

Odzież kompresyjna cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony kupujących. Bardzo dużo osób chce z jej wykorzystaniem skutecznie walczyć z żylakami, jednak dobroczynne właściwości m.in. getrów kompresyjnych docenili też sportowcy.

Właściwości odzieży kompresyjnej, które docenią sportowcy

Najważniejszą kwestią jest oczywiście zwiększony poziom dotlenienia mięśni, co odgrywa kluczową rolę podczas wysiłku fizycznego. Efekt ten zapewnia efekt kompresji, a więc - mówiąc wprost - ucisk, jaki materiał generuje i przenosi na odpowiednie grupy mięśni naszego ciała.

W serii badań wykazano też, że odzież kompresyjna wysokiej jakości sprzyja szybszej regeneracji mięśni i usuwaniu szkodliwych metabolitów. Pozytywnym akcentem, jaki zapewniają też getry kompresyjne, jest zwiększona stabilizacja mięśni. Jest to niezwykle ważne dla osób, które dopiero co wracają do sportu na przykład po kontuzji lub wchodzą właśnie w najważniejszy etap cyklu zaplanowanego z trenerem.

Wśród osób zawodowo związanych ze sportem panuje przekonanie, że getry kompresyjne do biegania i inne rodzaje odzieży uciskowej zapewniają najlepsze właściwości podczas długich i średnich tras. Pozwala to wysnuć domniemanie, że na początkowym etapie treningu nie odczujemy wszystkich dobroczynnych właściwości kompresji.

Poprawa pracy organizmu, w tym poziom dotlenienia będzie rósł wraz z dystansem. Dla miłośników aktywnego trybu życia jest to świetna wiadomość, bo pośrednio zachęca do jeszcze większego wysiłku fizycznego. Wyjątek stanowią osoby wracające po kontuzji - w ich sytuacji dobroczynne oddziaływanie opasek uciskowych na łydki powinno być odczuwalne na każdym etapie treningu.

Czym wyróżnia się opaska kompresyjna?

Nie istnieje jeden rodzaj opaski kompresyjnej. Można kupić je w wersji na łydkę, która cieszy się zdecydowanie największą popularnością oraz w wersji zakładanej na kolano. Czasem spotyka się nawet opaski zakładane na uda, jednak są one przeznaczone raczej dla niewielkiej grupy docelowej.

Po co używać opasek kompresyjnych na łydki? Zalet jest wiele. Przyspieszają one przepływ krwi, wspierają usuwanie toksyn z organizmu oraz pomagają szybciej pozbyć się nagromadzonego w mięśniach kwasu mlekowego, któremu zawdzięczamy zakwasy.

W składzie opaski kompresyjnej często można znaleźć elasten, a także kauczuk naturalny. To właśnie te tworzywa zapewniają specjalnym, wyprofilowanym szwom możliwość wywołania efektu kompresji dokładnie w tym miejscu, gdzie znajdują się kluczowe grupy mięśniowe.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, wybrany produkt może występować w czterech różnych klasach uścisku, gdzie 4 to wartość najwyższa, a 1 najniższa. Zaleca się, aby odzież kompresyjna poziomu 3 i 4 była stosowana tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli kupimy ją na własną rękę i będziemy stosować w sposób nieumiejętny, możemy wręcz zaszkodzić sobie na zdrowiu.

Opaski uciskowe do biegania często mają w składzie jony srebra. Warto szukać właśnie tych produktów, które mają je w składzie. Nie dość, że pomagają usuwać szkodliwe bakterie, to jeszcze niwelują brzydki zapach. Duży wybór profesjonalnej odzieży kompresyjnej można znaleźć na przykład w sklepie nazylaki.pl.

Skarpety kompresyjne - po co je stosować?

Główne założenia, jakie towarzyszyły projektowaniu tej odzieży, nie odbiegają mocno od tych, którymi kierowano się w przypadku opasek uciskowych. Po prostu skupiają się one na innych partiach mięśni. W zależności od stopnia kompresji można używać ich na przykład na treningach lub na długich dystansach. Są one częstym elementem wyposażenia nie tylko wśród biegaczy, ale i miłośników turystyki pieszej, gdzie również radzą sobie zaskakująco dobrze.

Jedną z głównych różnic między podkolanówkami kompresyjnymi dla biegaczy a opaskami uciskowymi jest nieco większy poziom trudności w zakresie idealnego dopasowania produktu pod własne oczekiwania. Chodzi tutaj nie tylko o krój, stopień uścisku wyrażony w skali 1-4, ale i o kolor.

Skarpety kompresyjne są tym elementem odzieży, który - w przeciwieństwie do opasek - w niektórych sytuacjach jest już wyeksponowany i może świadczyć o właścicielu. Nie powinno więc dziwić, że największą popularnością cieszy się odzież utrzymana w możliwie jednolitych, ciemnych kolorach.

A zatem, co wybrać?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie przede wszystkim dlatego, że oba te produkty są przeznaczone dla nieco innych grup docelowych. Owszem, wspólnym mianownikiem jest używanie ich przez osoby aktywne, ale oddziałują one na zupełnie inne grupy mięśni. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy dokładnie przeanalizować, które mięśnie przysparzają nam najwięcej problemów. Jeśli po treningu często bolą nas łydki, rozsądnym wyborem będą getry kompresyjne o odpowiednio dopasowanym stopniu ucisku.

Jeśli problematyczne są uda lub okolicę mięśnia dwugłowego i czworogłowego, opaska kompresyjna jawi się jako o wiele rozsądniejszy pomysł, który może przynieść sporo korzyści zdrowotnych. Przed takim samym dylematem stoją osoby borykające się m.in. z żylakami i problemami z obrzękiem nóg - wiele zależy od tego, której części nóg dotyczą problemy oraz tego, jakie zalecenia dla takich osób miał lekarz prowadzący.

Pamiętajmy też, że kompresja przynosi najlepsze efekty, gdy nie jest nadużywana. Jeśli przyzwyczaimy nasze mięśnie do tego, że zawsze będą miały taki „bufor bezpieczeństwa”, to po pewnym czasie każdy duży wysiłek bez odzieży kompresyjnej może być dla nas o wiele trudniejszy do wykonania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl